26 марта


14:53

У Києві скасували анонсовану півторадобову комендантську годину. Перехід на “літній час” ще не скасовано

12:38

Україна переводить стрілки на годину вперед, у Києві - комендантська година на півтори доби

21 марта


12:42

21.03.2022 у Києві та області на півтори доби вводять "посилену" комендантську годину

15 марта


15:06

У Києві та області знову запроваджують комендантську годину на півтори доби

11 марта


17:53

Міноборони РБ: інформація про ракетний удар по білоруському селу - фейк. Проте вторгнення в Україну готується

16:31

Російські літаки зайшли з території України і нанесли вогневе ураження по населених пунктах у Білорусі

15:58

Міністр оборони України звертається до народу Білорусі

22 мая


12:44

Операція «Гірдон»: Гіркін усім задоволений, а Гордона вважає дурнем, мерзотником, майже го…доном

14 мая


15:42

Окупанти «ізолювали» у Донецьку обвинуваченого у справі МН17

17 сентября


12:33

Гончарук прокоментував свій коментар щодо ПриватБанку

10:18

Прем’єр Гончарук не виключає «компроміс» із Коломойським щодо ПриватБанку

09:12

«Слуги народу» пропонують змінити закон «Про столицю» і провести вибори мера Києва у грудні

08:58

Будинок колишньої глави Нацбанку Гонтаревої спалили

08:40

Дoба ООС: один наш військовий загинув, двох поранено

16 сентября


17:28

Після програного Зеленським парі чиновників міської ради Дніпра оголошено в розшук

17:07

Скасовано постанову Матіоса про «засекречення» декларацій військових прокурорів

12:55

І цього тижня Зеленський не зможе відібрати у Авакова Нацгвардію

12:23

Бюджет-2020 презентують нардепам у п’ятницю

12:11

Посольство США сподівається, що нова ЦВК буде не гірше той, що розігнав Зеленський

11:59

Богдан - о фракції «Слуга народу»: там є «божевільні, психічно хворі»

08:41

Доба ООС: поранено одного військовослужбовця

15 сентября


17:27

Рада отримала проект держбюджету-2020

09:03

Доба ООС: обстріли не припиняються

14 сентября


14:59

Зеленський наклав вето на Виборчий кодекс з відкритими списками

08:50

Доба ООС: поранено вісьмох наших військових

13 сентября


18:44

У Кремлі наполягають: спочатку фіксація «формули Штайнмайера» - потім «нормандська» зустріч

17:26

Для Коломойського відкрилося «хороше вікно»: крізь нього він бачить вихід із ситуації з ПриватБанком

16:52

Меру Дніпра не пробачили вигране у Зеленського парі: у міськраді обшук

13:58

Порошенко прийшов на допит до ДБР – ДБР прийшло з обшуком до банка Порошенка

13:34

Стало відомо, під приводом чого намагаються вилучити у ПриватБанку документи, «пов'язані з юридичним захистом банку»

ПЕРЕЛИСТЫВАЯ КЛАССИКОВ

Леонид Кучма: «Боротьба з Морозом теж була роботою…»

Сегодня, когда спикер ВР Мороз в 48-й раз не празднует редкостный день своего рождения (ибо Сан Саныч обрадовал своим появлением человечество 29 февраля високосного 1944 года), стал еще более ярок контраст отношения к этой амбивалентной персоне двух украинских президентов – нынешнего и предшествующего ему.


Сегодня, как мы уже сообщали, президент Ющенко послал Морозу поздравительную «дорожную карту», в которой «выразил слова уважения» в адрес новорожденного - ввиду его «значимого личного взноса в перестройку украинской государственности». Как известно, «взнос» А. Мороза в указанную «перестройку государственности» выразился в том, что у президента Ющенко полномочий стало гораздо меньше, нежели у самого Мороза (по крайней мере, до тех пор, пока Мороз будет тихо и послушно следовать в фарватере Партии регионов). Не говоря уже о степени всесилия экс-президента Леонида Кучмы, который, в отличие от Виктора Ющенко, не стеснялся говорить о Сан Саныче такую правду, которая «хуже всякой лжи» - и это несмотря на то, что именно Мороз (наряду с Медведчуком и Симоненко) стал главным проводником любимой идеи Леонида Кучмы последнего периода его второго президентского срока: не дать новому президенту ни малейшего шанса реально противостоять различным олигархическим «кланам» (как обычно принято называть наиболее успешные бандформирования).

Когда-то, а точнее – два с половиной года назад, мы уже писали рецензию на одну из последних книг тогдашнего президента Украины Леонида Кучмы, которая увидела свет в самый канун «оранжевой революции». Книга называлась несколько пафосно - «Своїм шляхом. Роздуми про економiчнi реформи в Українi». Хотя как раз таки неподдельный пафос, граничащий с искренностью, прорывался в этих «макроэкономических» заметках именно в те моменты, когда перед вдохновленным взором автора являлась фигура Александра Мороза. Тут слог Леонида Даниловича приобретал и полемический задор, и неподдельную экспрессию, и даже убедительную ироничность.

Поскольку после всего, что натворил А. Мороз, едва его седая нога оставила зыбкие подмостки Майдана и ступила на испытанный грунт «реальной» политики, никому, пожалуй, кроме его новых подельников из числа коммунистов и «янучар» не приходила фантазия выразить уверенность, что усилия Мороза «будут направлены на утверждение в Украине справедливости, мира и согласия» (вновь цитируем сегодняшнее поздравление президента Ющенко), то, пожалуй, имеет смысл напомнить некоторые обвинения в адрес Сан Саныча, который позволил себе на закате своей публичной политической деятельности экс-президент Леонид Кучма. Тем более, что, несмотря на все усилия А. Мороза по воплощению в жизнь кучмовской «конституционной реформы», Леонид Данилович так и не нашел весомого повода признать товарища Мороза чем-то большим, нежели элементарный негодяй.

Итак, несколько особенно знаменательных пассажей из книги Л. Кучмы «Своїм шляхом. Роздуми про економiчнi реформи в Українi»:

«Один український полiтичний журналiст якось зауважив, що на посадi Президента я працював, власне, один термiн, а саме - другий, оскiльки протягом першого термiну працювати, мовляв, не мiг - боровся з Олександром Морозом. Це, звичайно, не бiльше нiж журналiстський дотеп, оскiльки боротьба з Морозом теж була роботою, i роботою, на мiй погляд, украй важливою i вiдповiдальною, якщо врахувати, що змiст її полягав у тому, щоб Україна знову не стала чимось на зразок Української Радянської Соцiалiстичної республiки…»

«…Треба сказати, що в очах далеко не всiх полiтизованих мешканцiв України та її полiтикiв ми з Морозом перебували по рiзнi сторони барикади або, кажучи м'якше, бар'єру. Були люди, якi вважали, що ми одне одного вартi. В ухвалi П'ятих всеукраїнських зборiв Руху, наприклад, сказано: «Неприпустимим вважається обрання (на посаду Президента. - Л.К.) представникiв проiмперських i прокомунiстичних сил - Леонiда Кучми та Олександра Мороза…»

«Представником проiмперських сил був «призначений» я, прокомунiстичних – Мороз. Друге було не дуже далеке вiд iстини, а в чомусь - сама iстина, тодi як перше становило собою полiтичний мiф. Тож я по собi знаю, що таке мiф у тому значеннi, яке вкладають у це слово соцiологи, журналiсти та полiтичнi письменники. Це коли твiй портрет творять не з натури i навiть не по пам'ятi, а, так би мовити, з натхнення. Прiзвище залишається твоє, i риси обличчя нiбито схожi, але дихає ця особа зовсiм iншим, не твоїм духом...».

«... Але повернуся до О. Мороза, до наших стосункiв, до нашої боротьби.

Є такий знiмок: перед мiкрофоном, з пiднятою рукою, як i годиться вождевi i трибуну, Мороз виголошує промову, а над його головою - плакат з одним з найбiльш вiдомих i дорогих йому гасел: «Торгувати треба хлiбом, а не землею». Вiн завжди вважав i вважає цю позицiю виявом патрiотизму, доблестi, справжньої турботи про селян, про весь народ. А я подiляю те азбучне наукове положення, виведене з практики найуспiшнiших народiв планети, яке свiдчить, що це -- просто неграмотнiсть зi всiх точок зору: економiчної (вистачило б її однiєї), соцiальної, психологiчної, побутової. Якщо говорити близькою Морозовi мовою, то його позицiю можна назвати продуктом утопiчної свiдомостi. Мiй рацiоналiзм зiткнувся з морозiвським утопiзмом».

«...Менi здається, справа не тiльки в тому, що ми з Морозом люди рiзних свiтоглядiв, вiн - соцiалiст, а я - «капiталiст». Справа ще й у рiзницi наших положень. Вiн хотiв би бути главою держави, а я ним є. Вiн, так би мовити, теоретик, фiлософ, поет, утопiст, що рветься до влади, щоб утiлити свої фантазiї в життя. Я - людина практики, конкретної роботи, реальної справи i реальної влади…»

«…Така природа наших розбiжностей з Морозом, нашої боротьби. Мороз був i залишається далеким вiд життя, вiд землi. Вiн нiколи не був у становищi людини, яка є останньою iнстанцiєю. Йому нiколи не доводилося ухвалювати рiшень, якi безпосередньо впливають на хiд справ, на долi людей, на вiдносини в суспiльствi…»

«…Я, звичайно, припускався помилок у своїй президентськiй роботi, але надi мною весь час висiла нещадна вимога: не помилитися так, щоб це завдало великої шкоди країнi i тобi особисто. Помилок, напевне, не могло не бути, але права на помилку не було, i це постiйно усвiдомлювалося…»

«…Люди без честi - так було колись сказано про соцiалiстiв, i сказано не в порядку засудження, а в порядку майже наукового аналiзу. Крадькома обрiжемо казенний телефон, i будемо з гордiстю про це розказувати...»

«... Водночас зазначу, що навеснi 1994 р. я не був проти того, щоб Мороз став Головою Верховної Ради, казав про це публiчно, робив Морозовi комплiменти, навiть вiддавав йому належне як «полiтиковi здорового глузду». Та тiльки-но вiн зайняв крiсло спiкера, як висунувся кандидатом у Президенти. Мене покоробило, коли Мороз, ставши Головою Верховної Ради не без моєї пiдтримки, не дочекався президентських виборiв i, як я вже писав, провiв через парламент свої «Засади економiчної полiтики», щоб таким чином змусити майбутнього переможця президентських перегонiв виконувати не свою власну програму, яку пiдтримали виборцi, а фактично -- його, морозiвську, програму.

... Не встиг я влаштуватись у президентському крiслi (у 1994 роцi. - Ред.), як у Верховнiй Радi з'явилась iдея внести змiни до Конституцiї, якi б обмежували повноваження Президента. Я спробував Мороза переконати, що цього не треба робити, що зараз це невчасно... Я нагадував, що повноважень вимагав ще тодi, коли погоджувався стати прем'єр-мiнiстром i що, доки наданi менi повноваження мене бiльш-менш влаштовували, я працював, а коли перестали влаштовувати - добровiльно пiшов. Пiдкреслював, що Президентом мене обрали саме як людину, яка збиралась твердо робити свою справу з порятунку країни i потребує для цього достатнiх важелiв. Менi здавалося, що моя полiтична боротьба закiнчилась iз закiнченням президентських виборiв. Я шкiрою полiтика вiдчував, що для моїх виборцiв саме собою розумiлось, що вони обирають робiтника та хазяїна в однiй особi. А виявляється, що вибори пройшли, я обраний, а полiтичну боротьбу за владу треба продовжувати!.. Це було дуже неприємне вiдчуття. Вiдчуття досади - досади на обставини та осiб, котрi вiдвертають увагу вiд справи, яка не терпить зволiкання i потребує вiд тебе максимальної зосередженостi, вiддачi всiх сил, не допускає їх розпорошеностi…»

И, наконец, финальная фраза Леонида Даниловича, которую не стыдно выбить на граните в качестве эпитафии «самому моральному украинскому политику и поэту»:

«...Загалом, скажу моєму читачевi на закiнчення так. О. Мороз iз захопленням, завзято захищав вiд мене українську демократiю, як вiн її розумiв, а про мене можна сказати, що я захищав вiд нього українське народне господарство, українського власника, український добробут, український здоровий глузд».

После сравнительного анализа оценки роли Сан Саныча Мороза в истории Украины, сделанной ранее Леонидом Кучмой и сегодня Виктором Ющенко, нам остается сказать: «Данилыч! Ты был прав!». Вместе с тем, мы все же храним тайную маленькую надежду, что Виктор Андреевич не станет ждать своего сошествия в мир иной и тоже даст адекватную оценку тому, кого он сегодня столь дипломатично поздравил.


Лев КУЩИЙ

Версия для печати  Версия для печати

28 Февраля 2007 16:42


 

 

Генпрокурор Луценко каже, що 31 травня врятував ціле місто. На яку нагороду він, на Вашу думку, за цей вчинок заслуговує?

Запрошення на чергове засідання РНБО України (6)

Обрання членом РНБО врятованого їм міста (16)

Дострокового присудження звання Генпрокурор-лейтенанта (22)

Повного зібрання підручників юридичного вишу (81)

Червоного диплома юриста з золотими літерами (9)

Медалі «Рятівник Третього Тисячоліття» (159)

Урочистого рукостискання від Зеленського (64)

Введите, пожалуйста, цифры с рисунка: